Leasing na samochód

Jeśli decydujemy się już na leasing to warto też zastanowić się, jaki jego okres jest najlepszy. Przy leasingu finansowym okres spłaty to czas naszego obciążenia, który ma wpływ na wysokość miesięcznej raty oraz ilość zapłaconych odsetek. Należy przy tym pamiętać, że zazwyczaj umowy są tak skonstruowane, że zarówno wysokość rat, jak i ich oprocentowanie jest niższe niż analogiczne raty płacone w banku w ramach spłacanego kredytu na podobną kwotę co wartość samochodu.

Leasing operacyjny nie oznacza już możliwości dowolnie wyznaczanego czasu spłaty. Tu – na mocy ustawy – przepisy wskazują, że minimum czasu spłaty to 24 miesiące i to zarówno w przypadku samochodów nowych, jak i używanych. Przed podpisaniem konkretnej umowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników: jakie zakładamy zyski w firmie i ile czasu mamy zamiar użytkować samochód. To dwa najważniejsze. Na szczęście nasze kalkulacje nie muszą być strasznie precyzyjne. Umowa leasingowa zazwyczaj dopuszcza możliwość negocjacji. Oznacza to, że można zarówno skrócić, jak i wydłużyć okres spłaty, a tym samym wysokość rat. Jeśli nasza firma zaczęła się rozwijać i chcemy szybciej wykupić auto – jest to możliwe. A jeśli jej obroty spadły i szukamy sposobu na odciążenie – możemy wydłużyć (po stosownych negocjacjach) czas spłaty, a tym samym zmniejszyć wysokość rat.

Niestety podjęcie dobrej decyzji jest uzależnione nie tylko od naszych zdolności przewidywania kosztów, ale także znajomości przepisów podatkowych (chodzi o możliwość odliczenia kosztów raty od podatku).