Leasing samochodów

Zastanawiasz się czemu leasing jest atrakcyjniejszy niż zakup? Wydaje Ci się to nielogiczne, bo jeździsz w takim wypadku cudzym autem? Otóż sprawa jest całkiem prosta. Wiele zależy od celu zakupu auta. Prawdą jest bowiem, że dla przedsiębiorcy leasing jest nawet więcej niż korzystny. Potwierdzają to zresztą statystyki. Kupując samochód na własność, trudno jest przedsiębiorcy jakoś „wpisać sobie to w koszty”. Maksymalna kwota, jaka może być odpisana, to równoważnik 20 tysięcy euro.

Oczywiście ujęcie w ramach kosztów kwoty raty leasingowej również obostrzone jest stosownymi przepisami. Wiele zależy tu od warunków zawieranej umowy, a najkorzystniejszą jej formą okazuje się leasing operacyjny, gdzie kosztem jest całkowita wartość rat. Okazuje się więc, że dla przedsiębiorcy nie tyle leasing jest korzystniejszy od kupna, ale szczególnie jego forma operacyjna.

Nie jest jednak tak, że leasing opłaca się jedynie osobom posiadającym firmy. Gdy jesteś osobą prywatną, a finanse masz „zamrożone” lub na tyle niewielkie, że nikt nie chce udzielić Ci kredytu na kupno samochodu, to dzięki leasingowi możesz otrzymać auto nawet wpłacając jedynie niewielki procent całej kwoty wartości samochodu. W ten sposób w zasięgu Twoich możliwości jest wymarzone auto, bez czekania na odłożenie stosownie wysokiej sumy.

Z tych też powodów leasing może być korzystny dla każdego, dla osoby prowadzącej działalność i dla osoby prywatnej, trzeba jednak dobrze przyjrzeć się ofercie i dobrać korzystną umowę leasingową do naszej, indywidualnej sytuacji.