Samochód po leasingu – czy to się opłaca?

W ramach rynku aut używanych rośnie segment samochodów poleasingowych, a więc takich, które wcześniej były użytkowane przez osoby lub podmioty gospodarcze w ramach umów leasingowych. Z aut leasingowych bardzo często korzystają firmy, które wysyłają swych pracowników w teren i potrzebują przy tym reprezentatywnej floty.

Nowoczesny leasing pojazdów polega w dużej mierze na wynajmie długoterminowym aut fabrycznie nowych lub używanych przez krótki czas. Tym samym firma ma możliwość zapewnienia sobie floty na kilka lat bez konieczności wydawania znacznie większych środków na zakup samochodów na własność. Leasingodawca może z kolei liczyć na systematyczne opłacanie abonamentu. Kiedy umowa leasingu się kończy, samochody można znowu wynająć, ale również mogą zostać wystawione na sprzedaż.

Wybierając używany pojazd – mający za sobą leasing, w gruncie rzeczy musimy zwracać uwagę na te same kwestie, co w przypadku pojazdów z autokomisów czy salonów dealerskich. Poza rokiem produkcji najważniejszy jest stan techniczny auta. Plusem jest to, że zwykle otrzymujemy pełną dokumentację techniczną, wraz z potwierdzeniami przeglądów i historią ewentualnych napraw. Musimy jednak liczyć się z tym, że wiele poleasingowych samochodów będzie mocno wyeksploatowanych, ponieważ służyły do rozmaitych celów zawodowych. Skutkuje to jednak ich niższą ceną. Firmy leasingowe starają się jednak trzymać wysokie standardy i jak najlepiej dbać o swoją flotę pojazdów zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.