Sprzedaż aut poleasingowych

Do sprzedaży auta po leasingu jego dotychczasowemu użytkownikowi dochodzi bardzo często. Jest tak dlatego, że przedsiębiorcy korzystają z atrakcyjnych warunków przedstawionych im przez firmę udzielającą wcześniej leasingu.

Osoba mająca samochód w ramach leasingu, po jego wygaśnięciu może wykupić auto, a następnie wcale nie przeznaczać go na dalsze użytkowanie w ramach firmy, a na sprzedaż. Tyle tyko, że najnowsze przepisy mówią o tym, że sprzedaż auta służącego dotychczas celom firmy na cele prywatne po leasingu podlega opodatkowaniu VAT. Oznacza to oczywiście znacznie wyższą cenę dla kupującego. Co innego, gdy samochód zakupi inny przedsiębiorca, ponieważ ten będzie mógł odliczyć sobie kwotę VAT z faktury. Wysokość odliczenia jest tu zależna od przeznaczenia auta (na cele wyłącznie przedsiębiorstwa, czy także prywatne).

Jeśli natomiast wykupiliśmy auto po leasingu na cele prywatne, to jego sprzedaż nie będzie obciążona podatkiem VAT. Jest tu jednak wprowadzony kolejny warunek, a mianowicie do sprzedaży auta musi dojść najwcześniej po upływie pół roku od momentu jego wykupienia.

Kwestie podatkowe w wypadku sprzedaży aut, szczególnie tych poleasingowych, należą do dość skomplikowanych i przez jakiś czas były kwestią sporów prawników. Jednak ponieważ do zmiany przepisów doszło przed kilkoma laty, to i sytuacja się już ustabilizowała. Warto znać powyższe przepisy, by nie narażać się niepotrzebnie na koszty, których można uniknąć. Sprzedaż bez VAT-u jest przecież korzystna zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego.