KategoriePorady

Jak współpracować z osobą długotrwale bezrobotną?

Doradztwo zawodowe w PUP to dział życia publicznego, dzięki któremu wiele osób zdołało poprawić swoją sytuację życiową i uzyskać pracę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości. Należy pamiętać, że w naszym kraju (choć ostatnio jest mniejsze) bezrobocie w dalszym ciągu istnieje i sprawia, że wiele osób nie ma na co dzień co ze sobą zrobić, a przede wszystkim cierpi z powodu niedostatków finansowych. Jak współpracować z osobą długotrwale bezrobotną?

Aktywizacja osoby bezrobotnej w PUP

Przede wszystkim należy pamiętać, ze ludzie zostają bezrobotnymi najczęściej nie z własnego wyboru. Wiąże się to często z utratą jednej pracy i trudnościami w dostosowaniu się do zmieniających się realiów na rynku. W dzisiejszym świecie bardzo trudno może być na przykład odnaleźć się osobom, które przyzwyczajone są do zawodowej stabilności, i pewności, że ich miejsce pracy nie zmieni się nigdy. Oprócz tego długotrwałe bezrobocie nie pozostaje bez wpływu na ludzką psychikę. Ludzie z takimi doświadczeniami mają nieraz trudności ze znalezieniem pracy, przyzwyczajeni są do określonego trybu życia, wreszcie tracą motywację i energię do działania. Zmiany takie bywają bardzo głęboko zakodowane i niełatwe do usunięcia. Dlatego też przed doradcą zawodowym z PUP stoi nieraz niemałe zadanie. Należy nie tylko odpowiednio doradzić, pomóc klientowi odnaleźć możliwości, z których może nie zdawać sobie sprawy, czy zasugerować konkretne ścieżki zawodowej kariery. Czasem trzeba przede wszystkim pomóc odnaleźć wiarę w siebie, która jest warunkiem wstępnym zawodowego sukcesu. Aktywizacja osoby bezrobotnej wymaga nieraz dużej pracy, zaangażowania i czasu.

Jak pracodawca powinien współpracować z osobą długotrwale bezrobotną?

Kiedy w końcu uda się znaleźć pracę i osoba długotrwale bezrobotna trafi na odpowiednie dla siebie stanowisko, problemy się nie kończą. Świadomy pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie takiego pracownika, powinien być przygotowany również na pracę ze swojej strony. Radzenie sobie z codziennymi, zawodowymi umiejętnościami to kwestia nawyków, których budowanie trwa czasami dość długo. Jeżeli ktoś nie pracował zawodowo przez długi czas, to można oczekiwać, że niekoniecznie będzie te nawyki w dalszym ciągu posiadał. Dlatego pracodawca powinien zachować dystans i pewną dozę cierpliwości. Całkiem możliwe, że po trudnym, początkowym okresie okaże się, że właśnie znalazł pracownika idealnego, który będzie prawdziwym skarbem dla firmy i w przyszłości przyczyni się do jej rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *