Dieta bezresztkowa bywa nazywana również dietą niskobłonnikową lub ubogoresztkową. Jej podstawowym zastosowaniem nie jest utrata masy ciała, ale poprawa ogólnego funkcjonowania organizmu. Jakie są zasady tej diety i kto powinien rozważyć jej stosowanie?
Dieta bezresztkowa
W tym typie diety chodzi przede wszystkim o ograniczenie przyjmowanego błonnika pokarmowego, czyli po prostu uczynienie jej lekkostrawną. Aby dieta ubogoresztkowa miała sens, należy spożywać takie rodzaje pokarmów, które są w pełni rozpuszczane w żołądku i tym samym niewielka ich ilość jest transportowana do jelit.
Co ważne, w diecie bezresztkowej należy nie tylko unikać błonnika pokarmowego, ale również tłuszczu, który mógłby obniżyć strawność posiłków. Dodatkowo, niezbędne jest zachowanie pełnej dyscypliny jeśli chodzi o częstotliwość spożywania posiłków. Niektórym osobom wydaje się to być wręcz niewykonalne, jednak będąc na diecie bezresztkowej, należy spożywać nawet sześć posiłków dziennie (minimalnie pięć). W ten sposób jelita i żołądek w żadnym momencie dnia nie są nadmiernie obciążone.
Czego unikać?
Nie tylko błonnik pokarmowy jest tematem tabu w diecie ubogoresztkowej. Oprócz tego, należy unikać również wszelkiego smażenia dań, zastępując je duszeniem, pieczeniem w folii bądź papierze (najlepiej bez dodatku tłuszczu lub z niewielką jego ilością), a także gotowaniem na parze lub w wodzie.
Wynika to z faktu, że smażone pokarmowe nie tylko zawierają znaczne ilości tłuszczu, ale również są trudne do strawienia. Uniemożliwiają odciążenie jelit i tym samym sprawiają, że dieta ubogoresztkowa jest niemożliwa do pełnego wdrożenia.
Kto powinien rozważyć ten typ diety i ile trwa dieta bezresztkowa?
Dieta ubogoresztkowa jest polecana w szczególności osobom z różnego rodzaju chorobami jelit. Pomaga ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu wydalniczego i wspomaga proces regeneracji jelit poprzez ich odciążenie. Osoby obciążone chorobami jelit powinny stosować dietę bezresztkową na stałe.
Dodatkowo, zastosowanie diety bezresztkowej jest dobrym pomysłem w przypadku osób po operacjach. W takiej sytuacji, dieta jest wskazana jedynie do momentu pełnej rekonwalescencji, i zalecane jest stopniowe zwiększanie dawek błonnika w spożywanych pokarmach. W ten sposób można na nowo przyzwyczaić jelita do standardowej pracy.
Warto rozważyć stosowanie diety bezresztkowej również po zatruciu pokarmowym z uwagi na zapierający charakter tego sposobu odżywiania. Dzięki temu, można szybciej pozbyć się przykrych dolegliwości i wspomóc jelita w powrocie do odpowiedniego funkcjonowania.