KategoriePodróże

Zagraniczne wycieczki w trakcie pandemii – na co się przygotować?

Podróże w okresie pandemii mogą okazać się pewnym wyzwaniem. Nie oznacza to oczywiście, że należy zostać w domu: wystarczy jedynie odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Co może zaoferować biuro podróży i na co należy się przygotować, planując zagraniczną wycieczkę?

Test – tak czy nie?

Testy na koronawirusa stają się obecnie powszechnie wymagalne, co nie budzi większego zdziwienia czy sprzeciwu u podróżujących. Jednak warto dowiedzieć się (na przykład poprzez biuro podróży, w którym wykupujemy wycieczkę), czy konieczne jest wykonanie testu jeszcze w Polsce, czy dany kraj dysponuje możliwością wykonania szybkiego testu na lotnisku.

Warto jednak pamiętać, że jeśli istnieje choćby cień szansy na chorobę, bezpieczniej jest wykonać własny test w kraju, nawet jeśli dana zagraniczna destynacja wykonuje badania również na miejscu. W przypadku długiego kontaktu z osobą zakażoną w ostatnim czasie ryzyko bezobjawowego przechodzenia COVID-19 jest spore. Dlatego też, aby uniknąć zatrzymania na lotnisku, warto sprawdzić w Polsce, czy podróżowanie jest bezpieczne.

Zagraniczne wycieczki a pandemia – czym osłaniać twarz?

W Polsce na chwilę obecną można osłaniać twarz za pomocą maseczek lub przyłbic, ale również szalików czy apaszek. Niektóre kraje mają w tym zakresie znacznie bardziej rygorystyczne regulacje, z którymi warto się zapoznać przed wylotem. Przykładowo fakt, że w kraju nosimy przyłbicę nie oznacza, że poza jego granicami będzie to nadal możliwe. Bezpieczniej jest trzymać jedną czy dwie maseczki chirurgiczne w łatwo dostępnym miejscu, na przykład bagażu podręcznym.

Oferty biur podróży w czasach pandemii są zazwyczaj na bieżąco aktualizowane i zmieniane adekwatnie do obowiązujących regulacji prawnych. Nie oznacza to jednak, że nie może wystąpić błąd ludzki (czyli zwykłe zapomnienie o konieczności poinformowania o czymś klienta), dlatego bezpieczniej jest dopytać między innymi o obowiązujące w danym kraju normy sanitarne. Jeśli interesuje nas możliwość korzystania z części SPA hotelu, lepiej jest dowiedzieć się, czy to w danej chwili możliwe, by uniknąć późniejszego rozczarowania.

Wiele kontrowersji budzi także kwestia szczepień w odniesieniu do podróży służbowych. W tym zakresie sytuacja jest bardzo zmienna, dlatego warto polegać na danych posiadanych przez biuro podróży. To podmiot, który śledzi najnowsze doniesienia i systematyzuje je, dzięki czemu posiadane informacje są dokładne, a przy tym dobrze podsumowane.

Nie należy obawiać się podróży w dobie pandemii – wystarczy tylko dobrze się do nich przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *